Back to Top

Vlachovo Březí

znak

Na spojnici dvou jihočeských měst Prachatice a Strakonice leží malebné pošumavské městečko Vlachovo Březí. I přes hmatatelné důkazy o dávném osídlení tohoto místa, nacházíme první písemné zmínky o osadě Březí až v poslední čtvrtině 13.století. Počátkem 15.století je Březí v držení rytířského rodu Malovců a v té době dostává po jednom z Malovců přívlastek „Vlachovo“. Za vlády Oldřicha z Malovic povyšuje roku 1538 český král Ferdinand I. Vlachovo Březí na městečko. Od 2.pol. 17.století vzkvétá v městečku soukenický cech a vlachovobřezské sukno brzy dobývá i trhy v německém Pasově a rakouském Linci. V době největšího řemeslnického rozkvětu na počátku 19.století má Vlachovo Březí téměř 3 000 obyvatel. V roce 1868 je císařem Františkem Josefem I. povýšeno na město. Život i tvář obce poznamenaly nejen obě světové války, ale také komunistický režim v 2.pol. minulého století.

Rok 1989 však znovu odstartoval dynamický rozvoj. Po celém městě je vybudována infrastruktura, dochází k postupné obnově zchátralých stavebních památek a výstavbě nových bytů. Byl založen samostatný dopravní podnik a společnost tepelného hospodářství. Pěstitelům ovoce slouží nová moštárna a pálenice. Jsou připraveny další projekty příštího rozvoje města. Posledním z uskutečněných záměrů bylo založení Mikroregionu Vlachovo Březí s informačním centrem. Počet firem, podniků, obchodů a živností, včetně zdravotnických zařízení a lékárny se blíží v současnosti k devadesátceMapa.

Nepřehlédnutelný je kulturní a sportovní život v obci, zejména činnost místních organizací a spolků (TJ SOKOL, FC klub, Sdružení dobrovolných hasičů, OS Hradiště). Skutečným centrem kulturního života města se stal školní areál, v němž se nachází ZŠ, ZUŠ a MŠ. Základní škola se díky galerii BoMBa soustřeďuje na organizaci a pořádání výstav. Základní umělecká a mateřská škola poskytuje dětem a mládeži vzdělání v oboru hudebním, tanečním a dramatickém. Ve městě se nachází také Knihovna J. V. Plánka, za městem pak naleznete koupaliště a také přírodní amfiteátr v bývalém lomu Hradiště. Ve Vlachově Březí již řadu let vycházejí i místní noviny BŘEZINY.

Webové stránky města Vlachova Březí